رئیس کل دادگستری استان کرمان: دادستان است که چتر حمایت را بر سر ستمدیده باز می‌کند

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: استان کرمان به عنوان پایلوت در کاهش جمعیت زندانیان انتخاب شده که متهمان تا تأمین وثیقه در اقامت‌گاهی که زندان نیست می‌مانند تا فرصت معرفی کفیل و وثیقه و زمینه آزادی‌شان فراهم شود.

یدالله موحد در آیین تکریم حسین رئیسی‌نژاد دادستان سابق و معارفه ایمان شهسواری دادستان جدید رفسنجان اظهار داشت: دادسرا از ارکان بسیار مهم و تأثیرگذار نظام قضائی کشور است در حوزه عدالت کیفری، صیانت و پشتیبانی از حقوق عامه و آرامش مشروع مردم دادستان پرچمدار است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان داشت: اولین و مطمئن‌ترین مرجع و پناهگاه مردم و جامعه در مقابل مجرمان، دادستان است که چتر حمایت را بر سر ستمدیده باز می‌کند و مردم می‌توانند در کمال اطمینان‌خاطر تظلم‌خواهی کنند.

وی ابراز داشت: قانون‌گذار اختیارات مهم و وسیعی به دادستان داده که حق ندارد لحظه‌ای غفلت و کوتاهی کند، دادستان پیشانی دستگاه قضا و اولین درگاهی است که مظلومان به آن‌جا مراجعه می‌کنند.

موحد با اشاره به تحولاتی که آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه ایجاد کرده ابراز داشت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب دستگاه قضا و سایر ارکان حکومت باید به وی کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه در تحولات دستگاه قضائی اشکالات، چالش‌ها و ایراداتی در دستگاه قضائی شناسایی و برطرف می‌شود، افزود: برای آن برنامه‌ریزی شده تا با عبور از موانع، قوه قضائیه چابک، قاطع و سریع پاسخگوی نیاز دستگاه قضائی و نیاز جامعه باشد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان چالش جمعیت زندانیان را یکی از مواردی برشمرد که برای آن با تدبیر ریاست قوه قضائیه برنامه گذاشته شده است و توضیح داد: استان کرمان در این برنامه پایلوت کشور انتخاب شده و ۶ شهرستان آن از جمله رفسنجان هم این برنامه در آن اجرا می‌شود، در این برنامه متهمان به‌مدت ۱۴ روز در اقامت‌گاهی که زندان نیست فرصت دارند بمانند تا کفیل و وثیقه معرفی کنند و زمینه آزادی‌شان فراهم شود.

وی ادامه داد: در این مدت بستگان وی می‌تواند با او در ارتباط باشند، این برنامه موجب می‌شود خیلی افراد به‌دلیل فقر و نداری به زندان نروند که یقینا این طرح در کاهش جمعیت زندانیان اثر چشمگیری دارد.

موحد بیان کرد: از دردهای مزمن دستگاه قضائی اطاله دادرسی است که گریبان مردم و دستگاه قضا را گرفته و آن دلایل متعددی ازجمله ورود دعاوی و اختلافات به این دستگاه است که در رفسنجان این حجم دعاوی و اختلافات خیلی عجیب است.

وی خاطرنشان کرد: رسیدگی به این دعاوی امکانات و منابع مالی نیاز دارد که باید برای این چالش علاجی پیدا شود و قطعا مجلس و دولت باید کمک کنند.

موحد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قضات شایسته باید شناخته، تشویق و معرفی شوند و به بهانه مقابله با فساد سرمایه عظیم کشور که ۹۹ درصد قضات هستند، آسیب نبینند.

قضاوت از شئون پیامبران و ائمه معصوم است

حجت‌الاسلام مهدی پورمحمدی رئیس دادگستری شهرستان رفسنجان کار در دستگاه قضا را بسیار سخت و طاقت‌فرسا دانست و بیان کرد: قضاوت یکی از شئون پیامبران و امام معصوم است.

وی تصریح کرد: با حضور آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه امیدواریم این حرکت جهادی در مبارزه با فساد و اجرای عدالت ادامه داشته باشد.

مجید فصیحی‌هرندی فرماندار رفسنجان با قدردانی از تلاش صمیمانه و مشفقانه رئیسی‌نژاد دادستان سابق رفسنجان اظهار کرد: مردم رفسنجان از وی راضی هستند و الگویی برای آیندگان است و جامعه اسلامی مستحق وجود چنین مسئولانی است، امیدواریم خلأیی که با رفتن رئیسی‌نژاد ایجاد می‌شود باحضور شهسواری دادستان جدید احساس نشود.

مظلومان جامعه باید بدون ترس و با عزت دادخواهی کنند

حجت‌الاسلام امان‌الله علیمرادی نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: در جامعه باید شرایطی فراهم شود که ضعیف بدون ترس و با عزت و قدرت بتواند حق خودرا مطالبه کند.

حسین رئیسی‌نژاد دادستان سابق رفسنجان عنوان داشت: مدت ۶ سال و ۴ ماه در رفسنجان بودم، مردم رفسنجان شریف، بافرهنگ، صبور و بزرگوار هستند و باید تلاش شود رفسنجان در جایگاهی در خور شأن نامش قرار بگیرد.

وی  با تقدیر از تلاش نیروی انتظامی بیان کرد: علی‌رغم ناامنی در کشورهای اطراف، کشور ما با تلاش شبانه‌روزی نیروهای نظامی و انتظامی در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری امنیت دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *